30.01.15

MARC PASTOR: ZLÁ ŽENA


Anotace: Barcelona, rok 1911. Chudinskou čtvrtí se šíří podivné zvěsti o příšeře, která v poslední době unesla několik dětí.Policie je bezmocná, a navíc ji tento případ ani příliš nezajímá, jedná se totiž o děti prostitutek, které se jejich zmizení často neodváží nahlásit. Inspektor Moisès Corvo se však rozhodne, že tyto „bezvýznamné případy“ nenechá bez povšimnutí. Ve městě nemá moc dobrou pověst: sem tam si rád přihne, navštěvuje veřejné domy a konflikty často řeší pěstmi nebo pistolí. Vyšetřování ho zavede na ta nejpodivnější místa, do ordinace excentrického rakouského lékaře, který na mrtvolách ukradených ze hřbitova studuje lidské šílenství, do hospod a kabaretů nebo do kasina, jehož démonický majitel dokáže bohatým klientům splnit i ta nejtemnější přání.Jeho nadřízení tvrdí, že kde není oznámení, není ani vyšetřování, a tak inspektor Corvo začne pátrat na vlastní pěst. Odhalí přitom propast, jež se rozevírá mezi světem chudých a prostředím bohaté smetánky, která si může dovolit úplně cokoli. Kniha je založená na skutečném případu, který otřásl Barcelonou na začátku dvacátého století. Hlavní roli v něm hrála „Upírka z ulice Ponent“, jež byla považována za jednu z nejkrutějších vražednic své doby. Zlá žena je barvitý román, který nadchne důvtipným ironickým stylem a šťavnatým jazykem. Marc Pastor v něm potvrzuje svůj literární talent a vykresluje poutavý obraz města s dvojí tváří.

Můj názor: Kniha Zlá žena se mi dostala do rukou díky skvělé anotaci. Byla jsem nadšená z prostředí a doby, do níž je děj zasazen. Při prvních kapitolách jsem ale trochu znejistěla. Důvod k pochybám byl autorův styl psaní. Já osobně mám radši propracovanější souvětí, která obsahují krásná nebo děsivá slovní spojení. V této knize bohužel žádná hra s jazykem není. To mě tedy trochu zklamalo. Ohledně jazyka knihy mám ještě jednu výtku. Děj se z velké části odehrává v nevěstinci anebo je o něm řeč, tudíž je pochopitelné, že se objevují vulgární a nespisovná slova. Zde se můj názor na knihu poněkud rozchází a nedokáži dojít k určitému cíli. Na jednu stranu musím autorovi zatleskat nad perfektním popisem nevěstince a jeho ,,pracovnic". Ale na druhou stranu mi vulgarismy a různá sprostá synonyma pro výraz sex či některé nechutné úchylky (které zavánějí naturalismem) vrážely trny do očí. Takže závěr názoru na jazyk knihy je sporný. Já osobně zastávám názor, že by měly být knihy psány spisovně a slušně. A pokud si to situace a prostředí žádá, je pochopitelné, že jisté postavy se předvedou v tom pravém světle. Tudíž autorovi v tomto ohledu nemohu nic vyčíst. Jen to na mě nepůsobí pěkně, což je otázka názoru. Postavy pro mě byly po celou četbu poněkud matoucí a často jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo. Důležité je, že jsem měla jasno v hlavních rolích. Samotná hlavní myšlenka příběhu je úžasná, ale nemohu říct, že by toto čtení pro mě bylo ideální a že bych knihu přečetla jedním dechem. Velký potlesk skládám nápadu prologů smrti. Velmi často se objevují pasáže, kdy se ozývá sama smrt a vypráví o tom, jak si lidi odvádí na druhý břeh. Myslím, že je to perfektní vsuvka, při jejíž čtení mi v určitých momentech běhal mráz po zádech. Hodnotila bych celou knihu tedy jako mírně nadprůměrnou. 

Mé hodnocení: 60%


FACEBOOK | INSTAGRAM | BLOGLOVIN | DATABÁZE KNIH

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Vypada zajimave, doufam ze bude u nas v knihovne :-D

  OdpovědětSmazat
 2. Popisek Chci číst se mi moc líbí.Menu box máš krásně vytvořený chválím. Četla si vraní dívku? S láskou Mí http://mycrazydiary.blog.cz

  OdpovědětSmazat
 3. Anonymní01.02.15 9:50

  Já jsem Zlou ženu četla a musím uznat, že ani mně se slovník tolik nezamlouval...

  OdpovědětSmazat
 4. vybíráš samé zajímavé tituly, tyhle žánry já můžu.

  OdpovědětSmazat
 5. Ty vulgarismy by mi asi také vadily, ale jinak vypadá zajímavě.:)
  Blog na zabití

  OdpovědětSmazat