20.01.15

M.J.ARLIDGE: ENTENTÝKY


Anotace: Když se mladí milenci probudí z hlubokého spánku navozeného drogou, jsou sami na neznámém místě, uvězněni bez jídla a pití. U pohozené pistole leží vzkaz: Živý se odtud dostane jen ten, kdo zastřelí toho druhého…
Policejní inspektorka Helen Graceová hledá sériového vraha, jehož psychicky zlomené oběti se jen obtížně vyrovnávají s prožitou hrůzou. A rozluštit záhadu se jí daří teprve ve chvíli, kdy si postupně uvědomí souvislosti, které zdánlivě nelogické vrahovo jednání propojí se zasutými traumaty jejího vlastního života. Brilantně napsanému detektivnímu románu nechybí dramatický závěr s thrillerovými prvky.

Můj názor: Tento thriller mě nalákal skvělou anotací (ostatně jako většina knih). Jenže díky perfektním anotacím si člověk dokáže vytvořit ideální představu, což může někdy přinést více škody než užitku. V tomto případě byl naštěstí jen užitek. A to pořádný! Tajemné a děsivé thrillery jsou pro mě to pravé. Nesympatizuji s dlouhými romány, kdy se děj vleče a na prvních 200 (někdy i 300) stránkách se stále nic nedozvídáte. Ententýky toho není příkladem, za což má autor u mě velké plus. Hned začátek knihy je napínavý, děsivý a vy prostě musíte číst dál. A tento napínavý systém se táhne celou knihou. S každou přečtenou kapitolou jsem se musela pustit do následující. Nedalo se přestat. Kdybych měla neúnavné oči, dokázala bych tuto knihu přečíst jedním dechem přes jednu jedinou noc. Přes celou dobu mého čtení jsem byla napjatá, rozhodně jsem se nenudila a hltala každé slovo, protože žádné slovo nebylo zbytečné. V knize jsou vynechány zbytečné popisy nedůležitých prostředí či situací, a to se mi líbí. Zkrátka a jednoduše se stále něco děje a autor čtenáře s každou kapitolou napíná víc. Myslím, že je nemožné tuto knížku nedočíst. Tento spisovatel mi opravdu sedl. Mám pocit jako by byl stvořen přímo pro mě, protože celá kniha byla psána přesně podle mých představ - vhodná slova, zajímavější slovní spojení, vytříbenější jazyk, psychologické diagnózy a především již zmiňované napětí. Navíc jsem si při čtení této knihy dokázala vše živě představit. Opravdu se mi v mysli rodily obrazy, jak temná místa plná strachu vypadala, a především i představy o tom, jak bych já přemýšlela, reagovala v kůži unesených obětí, které musí zabít druhého, aby oni sami přežili. Musím se přiznat, že tahle kniha se posunula v žebříčku mých oblíbených knih a řadila bych ji k nejoblíbenějším!


Hodnocení: 95%

K zakoupení na knihcentrum.cz za 295 Kč

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Na knižní recenze jsem se moc těšila, i když je fakt, že jsem spíš čekala jiné knihy, ale nevadí :)
  Momentálně na čtení moc času nemám, ale snažím se to napravit a také plánuji dělat recenze na knihy, jen na to ještě nebyl čas... :)

  Kniha vypadá zajímavě a možná jí časem přihodím na seznam knih, které chci číst :)

  Víc se těším na recenzi na knihu Bridget Jonesová :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaké knihy jsi čekala? :-)

   Smazat
  2. Popravdě ani sama nevím :D :)
   Nejspíš jsem čekala klasiku - Čapka a tak podobně... a pak také různé dívčí romány, ale co já vím, třeba i takové knihy se tu časem objeví :)

   Smazat
  3. Klasika se tu taky objeví, protože ji studuji :-). Ale dívčí romány asi ne...

   Smazat
 2. Hmm, thrillery můžu..snažím se teď objevovat nové autory, můj Jeffery Deaver mě už posledníma třema knížkama dost nudil..díky za tip ^_^

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětSmazat
 3. S touto knížkou jsem se ještě nesetkala, vůbec ji neznám. Ale musím uznat, že po přečtení tvé recenze a pár dalších na Databázi knih,o ní silně přemýšlím :-).
  Lenka.

  OdpovědětSmazat
 4. Knížka vypadá opravdu zajímavě, asi poputuje na seznam knih, které chci přečíst. Díky za tip a recenze se ti moc povedla! :)) Sleduji tě na DatabáziKnih a sem zvědavá na recenzi druhé knížky, kterou máš aktuálně v právě čtených :))

  OdpovědětSmazat
 5. Na knižní recenze jsem se opravdu těšila, miluju knížky! Jen škoda, že teď díky nedostatku času stíhám maximálně tak povinnou četbu a četbu k maturitě. Knížka vypadá zajímavě, ale já thrillery vůbec nemám ráda, tak si počkám, jakou knížku doporučíš příště :)

  OdpovědětSmazat
 6. ta anotace mi trochu připomněla hororovou ságu SAW, ale zní to mnohem zajímavěji!

  OdpovědětSmazat
 7. Četla jsem a taky doporučuji :)

  OdpovědětSmazat