24.02.15

JOHAN THEORIN: SKRÝŠ


 Rozhodla jsem se knihy rozebírat více, a tak se v této recenzi objevují nové podkategorie. Určitě jsou lepší pro přehlednost. Ode dneška se tímto systémem budu řídit. Doufám, že vám bude vyhovovat. Pro orientaci a především lepší představu o knize, jsem připsala štítky, díky kterým budete vědět, jaká jsou hlavní témata knih. Tím pádem pak budete moci číst dál, pokud vás štítky zaujmou a nebo naopak od článku odejdete kvůli nesympatii s tématy a nebudete muset číst zbytečně. To je fér, nemyslíte? :-)

Anotace: Jan Hauger, devětadvacetiletý učitel, přichází pracovat do mateřské školky v jednom větším městě na západním pobřeží Švédska. Mýtina ale není běžná školka - sousedí totiž s psychiatrickou Klinikou svaté Patricie, jíž se mezi lidmi říká Svatá Psycho, zvláštním zařízení s ostrahou, kde jsou internováni psychicky narušení pachatelé násilných trestných činů. Mezi nimi jsou i rodiče dětí z Mýtiny. Smyslem pobytu dětí ve školce je, aby jim byl s rodiči umožněn kontakt. Jedním z Janových pracovních povinností je eskortovat děti podzemním tunelem, který školku a kliniku spojuje. Jan je schopná pedagog, který ovšem leccos tají - například to, proč tolik stojí o místo právě v Mýtině, nebo to, k čemu došlo o několik let dříve, kdy šel se skupinou dětí ze školky, v níž tehdy působil, na procházku do lesa a při návratu mu jedno z nich chybělo.
Bibliografie: Johan Theorin - Skrýš, Literatura světová - Thrillery, Rok vydání - 2013, Nakladatelství - MOBA, Překlad - Jaroslav Bojanovský, Edice - Severská krimi
Štítky: osamělost, thriller, psychiatrická léčebna, švédská literatura, mateřská školkaMůj názor:
Děj: Čtivý a poměrně napínavý děj mě velmi zaujal. Propojení mateřské školy a psychiatrické léčebny bylo pro děj zázemím. Možná to bude znít zvláštně, ale jsem milovník psychiatrických léčeben a fascinují mě psychické nemoci, jimiž pacienti trpí. A proto si nejvíce vychutnávám knihy i filmy s těmito motivy. U Skrýše jsem očekávala více analýz z psychiatrické léčebny. Bohužel jsem se dočkala jen pár příběhů tak okrajově, nikdy autor nepopisoval vývoj nemoci, co jí předcházelo anebo jak člověk s touto nemocí skončil. To mě trochu zklamalo. Ale šlo jen o mé představy, spisovatel nic takového do svého díla nechtěl přidávat. Kniha je rozdělena na dvě části. Čekala bych, že první část bude nudnější a děj se teprve bude pomalu vyvíjet, a druhá bude nabírat otáčky a zvyšovat napětí, až dojde k závěru. Byla jsem překvapená, když mě první část zaujala víc. Konec příběhu se ubíral směrem, který jsem vůbec nepředpokládala. Za to dávám autorovi velké plus, protože je nepředvídatelný a do poslední chvíle čtenáři věší bulíky na nos. To se mi zalíbilo. Konec mě tedy překvapil, ale nemohu říci, že bych takový konec chtěla. I přesto jsem názoru, že byla kniha čtivá, nijak složitá, napínavá a určitě bych ji doporučila dalším čtenářům.
Postavy: Nemám ráda, když se ztrácím v identitě postav. Cítím se pak jako v labyrintu, ze kterého není úniku. Naštěstí jsem se s tímto problémem u Skrýše nesetkala. Je pravda, že se objevuje více jmen - hlavní postava, jeho láska a psychiatrička z dětství, okrajově rodiče hlavního hrdiny, vrah zavřený ve Svaté Psycho, Čtyřka - kamarádi, kteří šikanovala hlavního hrdinu, personál školky atd. Ale i přesto byly postavy výborně řešeny a při čtení jsem se v nich neztrácela. Vyskytovala se místa, v nichž se delší dobu o nějaké postavě nemluvilo, a poté když se znovu objevila, byla jsem trochu zmatená, ale po přečtení prvních vět jsem opět byla v obraze. V rozboru postav nejvíce vyniká osamělost. Netuším, zdali měl autor v dětství nějaké problémy s kamarády, ale Jana Haugera a jeho osamělost popsal fantasticky. Takže opět pochvala a palec hore.
Jazyk: Jazyk knihy je pro mě důležitou, někdy i nejdůležitější, složkou. Jakmile se mi nelíbí spisovatelův jazyk a styl psaní, knihu přečtu s odporem anebo ji ihned odložím. I tyto předsudky byly tentam. Jazyk Skrýše je jednoduchý, spisovatel netvořil nijak těžká a zdlouhavá souvětí, a proto mu nemohu nic vyčíst.
Shrnutí: Knihu doporučuji! Pokud máte rádi napínavější děj s různými zvraty a především nečekaným závěrem, určitě po Skrýši sáhněte. Zamyslím-li se nad knihou jako celkem, řadila bych ji k těm výborným. Co bych ještě na konec vytkla, je rozsah. I přestože se autor nezabýval nemožným a nesmyslným popisováním krajiny či interiérů, 416 stran je pro mě moc. Sice to přečtu, ale mám radši knihy maximálně do 300 stran. Myslím si, že každý román, každá novela, se dá sepsat do tohoto počtu stránek. Někoho zkrátka větší počet stran odradí i přestože se mu kniha líbí.


Hodnocení: 83%

Za 266 Kč k dostání na Dobrých knihách

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Jé, už jsi mám na seznamu k přečtění tak recenze je super, takže se fakt těším až se k téhle knížce dostanu :)

  Lucieswlife

  OdpovědětSmazat
 2. Pěkná recenze. Knihy od Theorina se mi také moc líbí - má perfektní dějové zvraty :)

  OdpovědětSmazat
 3. Asi si jí přidám do svého seznamu "chci číst" :)

  OdpovědětSmazat
 4. Tak to já jsem pravý opak - čím tlustší knížka, tím je pro mě zajímavější :D po téhle určitě sáhnut :)

  OdpovědětSmazat
 5. táto kniha vyzerá zaujímavo, keď dočítam to čo čítam určite po nej niekedy siahnem, ďakujem za tip :)

  OdpovědětSmazat
 6. tak na tuhle knihu se těším. mám teď na kupičce sedm knížek, ale příští měsíc se na ni vrhám :)

  OdpovědětSmazat
 7. Tak tahle urcite poputuje na seznam k precteni, vypada vazne zajimave! :-)

  OdpovědětSmazat