06.03.15

JAN HARTMAN: BOHOVÉ A STVŮRY


Anotace: Jak moc by s lidskou vírou otřáslo, kdyby se našly fosilní ostatky samotného Boha? Čtyři renomovaní vědci v čele s odbornicí na klínové písmo Emily Farrellovou jsou osloveni, aby prozkoumali převratný historický nález: atypickou obludnou lebku a sadu hliněných destiček. Emily zasvěcuje všechny členy týmu do legendy o Anunnaki, prastarém božstvu, které přiletělo na planetu Zemi a přineslo na ni život. Unikátní nálezy dávají tušit, že na sumerských pověstech možná něco je, a potomci bohů dokonce žijí mezi námi. Rozluštění šifry vyryté do destiček začíná rozsévat smrt... Tajemství mělo zůstat skryto, neuvěřitelný Boží plán neměl být nikdy odhalen. Hra o život a pravdu o vzniku lidstva začíná! Mysteriózní thriller plný akce, napětí a nečekaných odpovědí.
Bibliografie: Jan Hartman - Bohové a stvůry, Literatura česká - Thrillery, Rok vydání - 2014, Nakladatelství - Fragment
Štítky: archeologie, Sumerové, mimozemské civilizace, vesmír, templáři, náboženství, mytologie
Můj názor:
Děj: V první chvíli chci říct, že mám sto chutí napsat spisovateli a složit mu ohromnou poklonu. Smekám před jeho vědomostmi v oblasti sumerské mytologie, náboženství, dějepisu a okrajově i zeměpisu. Věřím, že si musel projít velmi těžkým obdobím, kdy sháněl nejrůznější materiály. Musel prostudovat spoustu knih. Od odborných až po samotnou Bibli. Zároveň nemohl mít jednoduché studium ve škole, protože v jeho oborech je tolik informací. S tím souvisí i vědomosti čtenáře. Pokud byste si chtěli přečíst tuto knihu a nemáte vůbec žádné znalosti v oblasti mytologie ani historie, může být pro vás knížka trochu těžší. Autor sice velice pěkně vše vylíčí a vysvětlí, ale někdy se na jedné stránce objeví spousta informací - to bylo spisovateli vytýkáno na Databázi knih. Jedna slečna si stěžovala, že pro ni bylo obtížné se orientovat v božstvech, které pan Hartman popisuje. Ve starověkých mytologiích je určitá návaznost a národy přijímaly víru od jiných a třeba si ji trochu poupravily. Nejlepší příklad toho je Řecko a Řím. Řečtí bohové jsou bohy i římskými, jen s jinými jmény. A tato návaznost je v knize vylíčena. Začíná u Sumerů, přechází k Egypťanům a třeba právě až k Řekům. Pokud se člověk o toto nikdy nezajímal, myslím, že vážně nemá šanci se něčeho zachytit. Mě mytologie vždy fascinovala, a tak mám o tomto tématu přečteno několik článků i knih. Zároveň se zajímám o dějepis, a tak i dějepisná fakta byla pro mě známá. S nynějším studiem, historicko-literární studia, se s těmito tématy také setkávám. A už k ději. Příběh začíná v Anglii a postupně se přesouvá do Turecka a následně do Ameriky. Hlavní hrdinka Emily dostane za úkol rozluštit text na hliněných destičkách. Jak víme, hliněnné destičky jsou vynálezem Sumerů. Avšak nastává hlavní zvrat - stáří destiček v příběhu neodpovídá době Sumerů, nýbrž jsou starší. Postupem času se vysvětluje, kdo destičkami vytvářel a psal. Jedná se o božstvo Anunnaki, které je mimozemskou civilizací. Díky jejich sestoupení na Zemi se čtenáři dostávají odpovědi na vznik lidstva, vysvětlují různé historické události a především se drží tématu svatého grálu. Vyskytují se ale komplikace. Strážci takzvané Velké pravdy nemohou nechat žít nikoho, komu tajemství prozradí. Děj je chytlavý, stále jsem musela číst. Když jsem knihu dočetla, měla jsem smíšené pocity z konce. Spisovatel ukončil knihu tak, jak jsem vůbec nečekala. Ale stále se ve mně perou dva názory, jestli je konec dobrý či ne. Ale i přesto rozhodně stojí za přečtení.
Postavy: Příběh je plný přímých řečí a dialogů. Hlavní hrdinka Emily je na začátku knihy moc dobře popsána, a tak je čtenáři nabídnut skvělý přehled jejích vlastností a především schopností určených pro daný úkol, jímž je pověřena. Dál se v knize vyskytuje její bývalý manžel, se kterým posléze obnoví svazek manželský. Kvůli prostředí, v němž se děj odehrává, jsou do příběhu zapojeny i další postavy - například kyperský prezident s jeho dcerou, tým vědců a další.
Jazyk: Jednoduchý a čtivý jazyk je pro knihu charakteristický. Spisovatel se s ničím nepáral a nic nerozpitvával dlouho, a tak se v knize neobjevují žádná těžká slova nebo delší souvětí. Neobjevuje se žádná hra se slovy a slovními spojeními, jazyk je prostě jednodušší. Tím bych spisovatele řadila mezi průměrné. Avšak příběhem a studiem mezi vynikající!
Shrnutí: Knihu doporučuji všem, kteří mají aspoň nějaký přehled v mytologii. A zároveň ji nedoporučuji silně věřícím. Kniha totiž vyvrací velké množství příběhů z Bible a vysvětluje je pomocí logiky a vědy. To by věřícím nejspíše nebylo po chuti. Pro ostatní zájemce o historii, náboženství (do jisté míry) a především o kratší ale zajímavé knihy, bude vhodná. Hodnotím ji 89%, protože si nejsem zcela jista ukončením příběhu.
Hodnocení: 89%

E-kniha k zakoupení na E-reading za 129 Kč

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Anotace zni zajimave, ale je pravda, ze bych byla v knize asi ztracena :-D

  OdpovědětSmazat
 2. podle tvého popisu se mi to líbí :)

  OdpovědětSmazat
 3. Českým autorům se docela vyhýbám. Nějak mi ten český styl nesedí. Ale tato kniha mě anotací i tvým názorem velmi zaujala :-).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesympatii k českým autorům akceptuji a musím se přiznat, že i já mám radši knihy ze světa :-). Ale pan Hartman rozhodně stojí za přečtení.

   Smazat
 4. Tohoto spisovatele vůbec neznám, ale musím říct, že knížka vypadá zajímavě :-)!

  OdpovědětSmazat