15.03.15

ROBERT LOUIS STEVENSON: PODIVNÝ PŘÍPAD DR.JEKYLLA A PANA HYDA


Anotace: Poklidnou atmosféru Londýna naruší znepokojující události. Podivně vypadající muž úmyslně ublíží dítěti a později dokonce spáchá vraždu. Kdo je zlověstný Edward Hyde a co jej pojí s doktorem Jekyllem, čestným a spořádaným občanem? Podaří se Jekyllovi zkrotit své vlastní já a touhu po jiném životě? Novela Roberta Louise Stevensona v novém českém překladu s ilustracemi argentinského výtvarníka Maura Cascioliho vypráví strhující příběh o souboji dobra a zla o jedinou duši a tělo.
Bibliografie: Robert Louis Stevenson - Podivný případ Dr.Jekylla a pana Hyda, Sci a fantasy - romány, Rok vydání - 2014, Nakladatelství - B4U Publishing, Překlad - Radka Knotková
Štítky: horor, násilí, medicína, lektvary, rozdvojená osobnost, vražda, Londýn
Můj názor:
Děj: Jedním slovem - WOW. Taková klasika je pro mě ideální. Nedokáži číst naše české klasiky z 19.století, protože mě nudí venkovský motiv. V každé knize příběh na podobné bázi. Samozřejmě rozumím tomu, že u nás vznikly jisté problémy, ze kterých se lidé chtěli vymanit pomocí svateb. A lituji dívky, které se musely rodičům a následně svému manželi podvolit. Je mi líto, že to tak dříve bylo. Ale i přesto mě tento námět v knihách neuchvacuje. Mám raději tajemno a napětí, a proto mi viktoriánská Anglie či Skotsko jsou velmi po chuti. Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda je mou nejoblíbenější knihou, nejoblíbenější klasikou a pochází z doby, kdy vznikl i Podivný případ Dr.Jekylla a pana Hyda od Roberta Louise Stevensona. V obou jsou hororové a děsivé prvky, a proto u mě tolik bodují. Děj Podivného případu... mě naprosto uchvátil. Je pravda, že zhruba ve třetině knihy jsem odhadla, jakým směrem se příběh bude ubírat a jak skončí, ale i přesto jsem četla dál a knihu si vychutnávala. 128 stran popsaných příběhem byly tak akorát pro jedno odpoledne. Celé odpoledne jsem četla a od knihy skoro nevstala, protože jsem byla napnutá jako struna a prostě chtěla číst dál a dál, a tak jsem ani nemrkla a už jsem četla poslední stránky. Novela mi tak trochu v jistých prvcích připomínala novodobějšího Hulka. I Podivný případ... je plný různých lektvarů, elixírů a pokusů na člověku. Jen tu díky své době nejsou žádné vymakané technologie, jen a pouze lidský talent a vědomosti v daném oboru. Tajemno doprovází každou stránku knihy. Tento její znak je rozhodně kladný , proto vyprávění je díky tomu poutavé. Díky tajemnu se rozvíjí napětí a zvědavost. Jak už jsem psala, po chvilce čtenář prokoukne celý příběh, ale i tak knížka stojí za přečtení. Já četla dál s určitou vizí a byla jsem zvědavá, zdali to tak upravdu končí. Moje maminka si četla Podivný případ... hned po mně. Je taková, že nevydrží neotevřít poslední stránky a musí zjistit, jak děj vyvrcholí. Pokud jste stejná povaha jako moje mamka, můžete se také přesvědčit o svém názoru. Ale dle mého názoru je lepší zůstat napnutý a zvědavý a teprve až s dočtením knihy zjistit skutečnost. Celý příběh je psán jednoduše a nevyskytují se žádné problémy při jeho čtení.
Postavy: Postav v novele není žádné velké množství, takže se nevyskytuje žádný problém při čtení. Myslím si, že autor dokázal velmi pěkně vystihnout popisy postav. Každá z postav není do posledního detailu rozepsána, ale i z pár znaků, které autor nabízí, je pro čtenáře jednoduché vycítit, jak se daná postava zachová. Kdo je dopodrobna popsán, je Dr.Jekyll. V poslední kapitole se dozvídáme o životě Dr.Jekylla a celý rébus nabývá řešení. Podívám-li se na popisy postav celkově, musím autorovi pochválit popisy zuřivosti a rozpolcení. Takové stavy dokázal perfektně popsat.
Jazyk: Vzhledem k tomu, že žil spisovatel v letech 1850-1894, objevují se sem tam starší spojení slov či tvorba vět. Někdo jazyk v jeho proměnách a vývoji v 19.století nemá v oblibě, ale já s takovými menšími rozdíly sympatizuji. Hodně sympatizuji. Starší jazyk na mě působí vznešeně a umělecky. Dnešní móresy spisovatelů (vlastně nejen dnešní, znám je tím například i Škvorecký), kteří do svých děl vnášejí spoustu nespisovných slov a vulgarismů, jsou pro mě nepochopitelné. Samozřejmě pokud si to prostředí nebo jedna určitá postava žádá, tak to chápu. Díky těmto slovním hříčkám se dá dobře vystihnout již zmíněné postředí (například nevěstince v knize Zlá žena). Pak takové vsuvky překousnu. Díky bohu je Podvný případ... v tomhle zcela odlišný. A tím pádem na mě působí umělečtejším dojmem.
Shrnutí: Po přečtení jsem si knihu zařadila mezi nejoblíbenější. Hned se dostala na nejvyšší příčky vedle již zmíněného Obrazu Doriana Graye či Miláčka od Guy de Maupassanta. Jediné, co bych knize vytkla, a za to jsem strhla chybějící procenta, je průhledný konec. Po pár stránkách si čtenář domyslí, jak knížka skončí a opravdu se příběh k takovému konci dostane. Ale i tak je knížka nesmírně napínavá, velmi dobře čtivá a zajímavá. Autorův nápad a fantazie jsou skvostem světové klasiky. Velké, přímo obrovské a především významné plus dávám spisovateli za rozsah knihy. Nečtete žádné zbytečné bláboly, s ničím se nezdržujete, ale jdete rovnou k věci, a tak se k hlavní podstatě příběhu dočtete hned po pár stránkách. Mimochodem mi v pondělí začal letní semestr, v němž budu absolvovat předmět Dějiny literatury. Pro tento předmět jsme si měli zvolit referát. Na tváři se mi vyčaroval úsměv, když jsem tuto knžku zahlédla v seznamu. Hned pod ní se na mě lišácky usmíval i Dorian. Nemohla jsem se rozhodnout, jakou si vybrat. Nakonec byla jedna slečna rychlejší a přihlásila se o Podivný případ Dr.Jekylla a pana Hyda dříve. Tak jsem hbitě vystartovala vstříc Dorianu Grayovi.
Hodnocení: 92%


Ke koupi za 196 Kč na Mega knihách

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Kniha vypada opravdu zajimave :-) Ani me ceska literatura 19. stoleti dvakrat nezajima, napr. Babicka me nikdy nebavila a k maturite si ji urcite na seznam nedam :-)

  OdpovědětSmazat
 2. Kniha vypadá opravdu skvěle, už se těším až budu mít po maturitě a konečně budu mít víc času číst.. :)

  Celkem by mě zajímalo, kolik knih cca přečteš za měsíc?:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky svému studiu jich přečtu opravdu dost :-). Plus mínus zhruba 10 knížek za měsíc. Někdy více, někdy méně :-).

   Smazat
 3. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Obchodujte kdekoliv Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

  OdpovědětSmazat