14.04.15

RALPH SARCHIE, LISA COLLIER COOL: CHRAŇ NÁS OD ZLÉHO

Satane, satane, ty jsi mi tedy nedal spát. Jsem milovník nadpřirozena, a tak jsem ráda odbočila od klasiky, kterou musím číst do školy, k něčemu strašidelnému. Pokud se rádi bojíte a věříte v nadpřirozené jevy, knížka Chraň nás od zlého by vás rozhodně mohla při nejmenším zaujmout. Dnes bych ji ráda rozebrala a doporučila všem nadšencům a fanouškům mystična.

Anotace: Ralph Sarchie pracuje jako policista v 46. newyorském okrsku v jižním Bronxu. Kromě toho se ale zabývá i tajemnem, jak tomu sám říká. Vyšetřuje případy démonické posedlosti a asistuje při exorcismu, při vymítání nejhoršího – a nejnebezpečnějšího – nepřítele lidstva. 
V této knize zobrazuje neuvěřitelné skutečné zločiny a případy nelidského zla, které nebyly nikdy vyřešeny, objasněny ani pochopeny. Vyškolen v rituálech exorcismu a jako očitý svědek mnoha případů démonické posedlosti líčí své zkušenosti s dosud nevysvětlitelnými jevy, které na stíny přicházející z temnot vrhají nové světlo.
Seznamuje čtenáře s hierarchií pekla na zemi a odkrývá odporné rituály kněze Pala Mayombeho. Vypráví strašidelné historky ze života: příběh mladé dívky, jejíž nevinnost je pošpiněna inkubem; o domě napadeném zlomyslným duchem nevěsty zavražděné v 19. století; o smrtelném hříchu; o zloději duší; o bloudění ztracených duší; o nešťastném muži, který se měnil ve vlkodlaka; popisuje temné stránky soužití se sousedy věnujícími se satanismu a jiné. 
Všechna tato odhalení jsou znepokojujícím spojením mezi „tradičním“ zločinem a mrazivými hrůzami nadpřirozeného světa.

Bibliografie: Ralph Sarchie, Lisa Collier Cool - Chraň nás od zlého, Literatura světová - Detektivky, Rok vydání - 2014 (orig.2001), Nakladatelství - Noxi, Překlad - Miroslava Nevrlová
Štítky: ďábel, exorcismus, bůh, nadpřirozeno, satanismus, Ježíš Kristus, modlitby, vymítání ďábla


Můj názor:
Děj: Děj této knihy je opravdu bohatý, protože je poskládán z více příběhů. Když jsem se o knize dozvěděla a následně na to ji objednala, myslela jsem, že je tvořena z jednoho příběhu, na kterém autoři popíší podrobně průběh posednutí ďáblem, změny chování, nevysvětlitelné jevy apod, až po samotné vymítání. Byla jsem tedy překvapena, když jsem zjistila, že kniha je složena ze spousty povídek. Autoři nám postupně představují příběhy lidí, kteří se dostali do kontaktu se samotným ďáblem, byli jim posedlí anebo je děsil k smrti. Každý příběh je něčím specifický. Setkáváme se s příběhem člověka, který je posednutý ďáblem a jeho chování se podobá zvířecímu. Další příběh se odehrává v rodině, v níž má brzy dojít ke sňatku a zjeví se duch, jenž se vydává za mrtvou dívku, která byla zabita v den své svatby. Díky všem intrikám poznáváme pravou tvář zla, která se stále přetvařuje za cílem destrukce osobnosti. Vzhledem k tomu, že na takové nadpřirozené jevy věřím, jevily se mi příběhy fantasticky. Ale i přesto se objevila místečka, která i mně (věřící) se zdála přitažená za vlasy. A pokud se to zdálo mně přehnané, nedokáži si představit reakci člověka, který v nic nevěří. Tak zvláštně se to ve mně pere. Nemůžu se stále rozhodnout, zdali je to pro mě reálné či ne. Každopádně se musím přiznat k tomu, že jsem se často bála. Po prvních stránkách, které jsem četla o samotě a vnímala každý zvuk v bytě, jsem se musela přesunout do místnosti, kde někdo byl. Jinak bych se zbláznila strachy :-D. Každou chvíli jsem čekala, že se mě něco dotkne nebo že nedejbože něco spadne :-D.
Postavy: Hodnotit postavy je poněkud těžší, když se jich v knize objevuje tolik a každá je spojena s jistým příběhem. V žádné jsem se neztrácela, protože každý příběh měl svůj úvod, díky kterému mě do dění uvedl a tím pádem jsem neměla problém se vypořádat s množstvím postav.
Jazyk: Dle mého názoru jazyk hodně ubírá na efektech příběhu. Velmi často se opakují určité pasáže, v nichž autor osvětluje situaci. Pokud se to objeví jednou, dvakrát, tak to skousnu, protože se může stát, že člověk zapomene a následně na to se těžko vrací do děje. Ale čeho je moc, toho je příliš. Zde se asi tři pasáže opakovaly nejméně pětkrát, až to čtenáře opravdu bouchne do očí a říká si "dost". Toto opakování je podle mě tím největším kamenem úrazu u tohoto díla. Co se týče jazyka obecně, je velmi jednoduchý, strohý, nesetkáváme se s těžkými souvětími. Já radši obdivuji květnatá básnická souvětí než jednoduché věty, ale každý máme jiné předpoklady pro četbu, a tak bych to určitě neřadila mezi horší vlastnosti knihy.
Shrnutí: Musím se přiklonit k jednomu komentáři na Databázi knih, ve kterém se slečna zmínila o sympatii ke knize do první půlky. I já jsem zhruba do té půli knihy byla nadšená a i nad těmi přehnanými momenty jsem mávla rukou. Ke konci knížka slábne. I přesto jsou příběhy ukryté uvnitř více než zajímavé a poutavé. Ale musím zdůraznit, že pokud nevěříte v nadpřirozeno, nebude to čtení pro vás. Jen byste měli chuť s knihou praštit. Hned na začátku knihy se autor doznává k tomu, jak jej práce s tajemnem posílila a jak posílila jeho lásku k bohu. Já na boha nevěřím, ale i přesto jeho názory uznávám a tuto pasáž jsem četla se zájmem a touhou po poznání. Takže jestli ničemu nevěříte, kniha by vás odradila hned při prvních slovech. Každopádně jsem se chtěla vyjádřit k tomu, že tato kniha byla zfilmována. Já film neviděla, protože jsem poseroutka a rok bych kvůli tomu nespala :-D. I přesto jsem slyšela na film dobré ohlasy, ale jako je to ve většině případů, lidé se přiklání ke knize jako k lepší verzi. Nakonec knize udělím 70%, protože byla rozhodně poutavá, napínavá, zajímavá a splnila svůj účel - vystrašit. Chvílemi jsem se bála, že se něco stane, jakmile dočtu knihu, protože sám autor píše, že pokud se zajímáme o ďábla, přemýšlíme nad ním, tak ho jen přitahujeme. Tudíž jsem byla zalezlá pod peřinou a bála se pohnout :-D.
Hodnocení: 70%
Knihu lze zakoupit například na Dobrých knihách za 228 Kč

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Anonymní15.04.15 9:14

  Páni, vypadá zajímavě. Já mám taková témata ráda, takže po ní rozhodně kouknu. Díky za tip :).
  Lenka.

  OdpovědětSmazat
 2. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Obchodujte kdekoliv Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětSmazat