01.05.15

COLM TÓIBÍN: MARIINA ZÁVĚŤ

Další přečtená knížka je zaměřena na náboženství, konkrétně na křesťanství. Nechci zacházet do nějakých detailů v Bibli nebo v křesťanství obecně. Nejsem věřící, a tak mě jen tyto příběhy fascinují, líbí se mi, ale o faktech vím pramálo. A proto jsem knihu Mariina závěť četla s chutí o více poznání. Mimochodem užijte si prvního máje a nezapomeňte na pusu! :*

Anotace: Mariin příběh, jak jej nevypráví Bible: Dlouhé roky po Kristově smrti na kříži nechce Ježíšova matka o svatosti svého syna nic slyšet. Vůči jeho zázrakům je skeptická a bolest z jeho ztráty dosud nepřekonala. Pak se rozhodne vyprávět svou vlastní verzi o Kristově utrpení – o svém osobním smutku, scházející zbožnosti a svérázu. Je to příběh ženy, která nechce chápat, proč se od ní syn odvrátil, a která nevěří v křesťanského Boha. Skrze její oči otevírá Tóibín zcela nový pohled na křesťanství a vytváří netušeně lidský portrét Marie coby ikony.
Příběh Ježíše vyprávěný jeho matkou.
Bibliografie: Colm Tóibín - Mariina závěť, Literatura světová - romány, Rok vydání - 2015 (orig.2012), Nakladatelství - Mladá fronta, Překlad - Richard Podaný
Štítky: Ježíš Kristus, křesťanství, víra, náboženství, ukřižování, Marie

Můj názor:
Děj: Autor skvěle zachytil výpovědi Ježíšovy matky o jeho ukřižování a smrti. Musím se přiznat, že jsem nikdy nad tímto staletí starým příběhem, který nikdy nezanikne, nepřemýšlela z pohledu Ježíšovy rodičky. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak jeho ukřižování vnímala ona. A myslím si, že spisovatel její vnitřní svět a boj s okolním světem vystihl naprosto perfektně. Sice se objevují různé kritiky, především z hlediska náboženského, které haní autora za to, že si vymyslel Mariin příběh, v němž se i (podle církve) vysmívá náboženství a samotnému ukřižování Ježíše. O této kritice jsem četla několik článků ještě dříve, než jsem si knihu objednala, a tak jsem byla připravena ve výtisku hledat jakýkoli náznak výsměchu směřující k církvi. Nejsem žádný profesionál na křesťanství ani náboženství obecně, takže jsem žádné satirické prvky nenalezla. Sice si Marie někdy stěžuje na Ježíšovo chování a na jeho přehnané vystupování, ale nevidím na tom nic špatného, co by mělo pohoršovat náboženství. Je to zkrátka Tóibínův pohled očima Marie.
Postavy: Postav je v knize víc, ale nejsou do detailu rozebírány, nedozvídáme se, kdo jaký je. Spíše se setkáme s popisem události, kdy se dané postavy seznámily s Marií a někdy se objevuje i Mariin názor na ostatní. Jediná osoba, která je nám více představena, je samotná Marie, protože celý příběh je psán ich-formou. Spisovatel se se čtenářem podělil o její vnitřní pocity, které dle mého názoru perfektně vystihl.
Jazyk: Jazyk, to je největší ozdoba tohoto díla. U mě styl psaní, výběr slov apod. hrají obrovskou roli. Jakmile se mi nelíbí spisovatelův jazyk, nelíbí se mi ani kniha (a nebo se s jejím čtením hodně peru). Colm Tóibín vybral jazyk vhodný dané doby, pohrával si se slovy a souvětími, takže vytvořil příběh složený z nádherného jazyka. Autor mě svým psaním natolik ocenil, že se jeho styl stal pro mě tím nejlepším znakem v celé knize. 
Shrnutí: Velmi zajímavě zvolené téma a převyprávění ukřižování Ježíše Krista. Za výběr tohoto historického tématu před autorem smekám. Myslím si, že není jednoduché pokusit se vtělit do Marie a vyprávět, jak její dítě trpělo. Tóibín to dle mého názoru pojal opravdu moc dobře a s jeho názory, které vtiskl Marii, ve většině případů souhlasím. Zarazilo mě, když ke konci knihy, kdy ukřižovali Ježíše, se Marie přiznávala k tomu, že má strach především o sebe a ne o svého syna, protože on si vybral jistou cestu a ona nechce trpět za jeho činy. Takhle to zní zvláštně, protože žijeme s domněním, že matky by se pro své děti rozkrájely, ale ohlédneme-li se na tu dobu, v níž žili, je na tom něco pravdivého a pochopitelného. Knížka má okolo 130 stránek, takže jsem ji měla hned přečtenou a zalíbila se mi. Hodnotila bych ji jako silnější nadprůměr a milovníkům biblických příběhů bych Mariinu závěť doporučila :-).
Hodnocení: 70 %
K zakoupení například na Knihcentru za 179 Kč

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Tahle tematika sice neni muj salek kavy, ale musim priznat, ze kniha vypada docela zajimave :-)

  OdpovědětSmazat
 2. Popsala jsi to výborně. Náboženství mne, přiznám se, taky nikdy moc nezajímalo, ale tohle vypadá fajn :)

  OdpovědětSmazat
 3. hezky jsi to popsala, ale i tak bych si knížku asi nepřečetla, toto není pro mě to pravé :) ale každýmu hold sedne něco jiného :)

  http://gagenka.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 4. Ja ako veriaca mm na toto trochu ... ako to povedať skreslený názor, ale musím sa priznať, že ja sama som často premýšlala nad tým ako sa mohla Mária cítiť ked jej ukryžovali syna. Každopádne ak sa na túto knihu pozerám ako na vymyslený príbeh autorom /pretože to tak vlastne aj je/ a iba ako na zamýšlanie sa , tak to určite môže byť zaujímavé čítanie.
  http://byfoxygreen.blogspot.sk/

  OdpovědětSmazat