17.05.15

MARY WOLLSTONECRAFT SHELLEY: FRANKENSTEIN

Anotace: Světově proslulý hororový román. Dramatický příběh vynálezce a jeho vynálezu.
Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou. Umělý člověk svou obrovskou sílu po prvních trpkých zkušenostech zasvětí mstě a zkáze. Zloba je směřována hlavně proti rodině jeho tvůrce – vynálezce Frankensteina.
Bibliografie: Mary Shelley - Frankenstein, sci-fi a fantasy - horory, thrillery, Rok vydání - 2008 (orig.1818), Nakladatelství - XYZ, Překlad - Tomáš Korbař
Štítky: věda, smrt, život, láska, strach, horor, klasika, gotický román, samota, nenávistMůj názor:
Děj: Myslím si, že Frankensteina netřeba představovat. Tuto anglickou klasiku zná snad každý. Příběh vědce, který dal vše do toho, aby oživil mrtvého člověka, je fantastický. Vůbec jsem netušila, že samotný děj je prokládán dopisy. Především začátek a konec. Proto jsem byla v první chvíli překvapená a myslela si, že je kniha složena pouze z dopisů. A takové čtení by mě vůbec nebavilo... Ale po pár stránkách jsem se uklidnila, protože se objevilo normální vyprávění. Příběh je rozhodně zajímavý, napínavý a dobře se čte. Ve dnech, kdy jsem ji četla, jsem měla vcelku napilno, a tak mi trvalo trochu déle, než jsem ji celou přečetla. Kdybych neměla tolik práce, určitě bych od ní nedokázala odtrhnout oči a pořád bych četla. Abych řekla pravdu, věděla jsem, o čem tento silný příběh je, avšak jsem netušila, jak končí. Tudíž mě jeho konec velmi zaskočil. Dobře zaskočil. Nejsem fanoušek sladkých happy endů.
Postavy: Snad nikde jsem se v postavách neztratila nebo nespletla. Všechny postavy se mi zdály trochu průhledné, a tak jakmile došlo k vraždě, bylo jasné, že obviněný člověk je nevinný. Asi to jediné bych spisovatelce vytkla. Myslím, že kdyby byly postavy více propracované a nebo naopak o nich byla zmínka jen velmi okrajově, aby se čtenářům neprozradilo příliš, působilo by to na mě lépe. Každopádně ty nejdůležitější postavy jsou popsány dobře. Viktor Frankenstein a jeho chování jsou velmi pochopitelné v každé situaci. Někde jsem četla, že nějak slečna vyčetla Frankensteinovi jeho povrchnost. Na mě tak nepůsobí. A jeho výtvor je popsán ještě lépe. Strašně se mi líbil jeho niterný vývoj, který v druhé půlce knihy popisuje. Je perfektně vystižena nenávist, zloba, samota a zoufalství.
Jazyk: Četla jsem pochopitelně český překlad, pro nějž překladatel vybral velmi vhodná slova v souvislosti s dobou, v níž dílo vzniklo. Nádherná delší souvětí s různými staršími a inverzními pojmy zdobí celou knihu. Ne každému je starší jazyk po chuti, ale pro mě je to trefa do černého. Ale nedá se říct, že by se jednalo o velmi starý jazyk, kterému bychom těžko rozuměli. Nesetkáme se s neporozuměním.
Shrnutí: Frankensteina jsem si chtěla přečíst už velmi dávno, ale nikdy jsem se k tomu nedokopala. Vždy se objevilo něco novodobějšího, co mě pohltilo, a klasika šla stranou. Teď jsem si určila jasný cíl - přečíst anglické klasické gotické romány. Velký zájem o tuto literaturu ve mně vyvolal seriál Penny Dreadul, kde jsou jistí postavy zmíněny. Avšak největší motivací k této četbě je můj zájem o tajemno, nadpřirozeno a napětí. Velmi obdivuji autorku za to, že ve své době dokázala něco takového vymyslet. Byla první ve svém oboru, kdo se rozhodl znázornit příběh vědce, jenž dá život mrtvému. Knihy s tímto motivem už nikdy nebudou originální ani lepší než je tato. Smekám!
Hodnocení: 90%

K zakoupení například na Mega knihách za 87 Kč

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Tahle knížka je nejlepší!
  Lenka.

  OdpovědětSmazat
 2. Máš nádhernej design! :)

  OdpovědětSmazat
 3. Videla si aj filmovú verziu z roku 1994? Hrajú tam úžasný herci a je to skvelá adaptácia so silným príbehom :) mám pocit, že to bolo nominované a na oscara :) určite si nenechaj ujsť!

  LadyinBlack

  OdpovědětSmazat