05.09.15

NEIL CROSS: POSEDLOST

Od čtvrtka se na mém blogu změnila zásadní věc. Přešla jsem na samostatnou doménu, a tak se můj blog nyní nachází na adrese talktomymoustache.cz. Mám z toho ohromnou radost! Sice jsem kvůli tomu zažila chvilky úzkosti a strachu, že celý blog zmizí do neznáma a má čtyřletá práce bude v trapu, ale nakonec se podařilo dát vše do kupy a s výsledkem jsem nad míru spokojená. Kromě domény se změnilo i pár designových věcí, ale jsou to takové maličkosti, že jste si toho určitě ani nevšimli :-). A ještě jedna novinka - můj Instagram přesáhl 1 000 followers, takže všem, kteří mě sledují, nesmírně děkuji a vážím si takové podpory!

A teď už se budu věnovat dnešnímu článku, který bude v knižním duchu. Představím vám parádní detektivku Posedlost.


Anotace: Seznamte se s Johnem Lutherem, šéfdetektivem inspektorem, specialistou na vraždy, s mimořádnou rychlostí při řešení případů. Je obsesivní, instinktivní a náruživý. Nikdo, kdo kdy stál na jeho straně, o něm nemůže říci nic špatného. Ale nyní se proslýchá, že je Luther špatný – nezkorumpovaný, nepodplacený, ale ztrápený. Po letech řešení těch nejzvrácenějších zločinů v drsném londýnském podsvětí vzkypěl jeho potlačovaný vztek, který někdy sotva dokáže ovládat. Občas jej to dovádí na pokraj šílenství a nutí dělat věci, které by žádný jiný detektiv neudělal a neměl dělat.
Bibliografie: Neil Cross - Posedlost, Literatura světová - detektivky, Rok vydání - 2015 (orig.2011), Nakladatelství - MOBA, Překlad - Martina Knápková
Štítky: vraždy, detektiv, naturalismus, brutalita
Můj názor:
Děj: Je těžké se pohybovat na okraji prozrazení děje. Vždy tak balancuji a snažím se neprozradit nic konkrétního, abych neprozradila příliš, pokud byste si knihu rádi přečetli. Jednoduše řečeno se děj odehrává v dnešní době a jeho hlavním hrdinou je detektiv, který řeší vraždy. Vražda, kterou kniha začíná, je velmi brutální. Zavražděné manželé nalezne policie v příšerném stavu. Muž má uříznuté genitálie a vložené do úst. A těhotné ženě byl plod vyřezán z břicha. Myslím, že to je základ, co mohu říct, co by vás mohlo nakopnout nebo naopak odradit. Jakmile jsem přečetla prvních pár stránek a dozvěděla se o této vraždě, běhal mi mráz po zádech. Musím spisovateli zatleskat za skvěle popsané scény, ať už byly nechutné či brutální, zvládl je perfektně. 
Postavy: Problematika postav je to jediné, co mě na knize zklamalo. Nejspíš je to mnou, ale nějak se nedokáži orientovat ve spoustě postav. Mám raději, pokud do děje vstupuje maximálně třeba šest osob + okolí, které autor nepopisuje. Ale Cross popsal celou detektivní i policejní stanici, příbuzné a známé zavražděných a já se ztrácela.
Jazyk: Jazyk je perfektní. Byl první věcí, nad kterou jsem se pozastavila, když jsem kniha četla. Udivovalo mě, jak si Cross dokázal hrát se slovy a především jak dokázal popisovat. O tom jsem psala už výše - naturalistické scény se mi díky jeho perfektním popisům zjevovaly před očima.
Shrnutí: Myslím si, že určitě ne nadarmo je tento autor držitelem prestižní ceny Edgar Allan Poe Award. Dokázal vytvořit napínavý příběh plný realistických a naturalistických prvků. Ihned po přečtení jsem zjišťovala, jak kniha uspěla na Databázi knih. Je hodnocena 95%. Já ji tolik procenty nehodnotím. Nedostala se před mé nejoblíbenější knihy, a tak jí nedokáži dát víc. Každopádně pokud hledáte vražedné napětí s kapkou nechutnosti, určitě se po Posedlosti podívejte.
Hodnocení: 80%
Knihu můžete momentálně zakoupit se slevou 20% na Knihcentru za 239 Kč


ZANECHAT KOMENTÁŘ