01.10.15

JÁ A BLOGOVÁNÍ (A VŠE KOLEM)

Jak jsem předeslala už v minulém článku, v (pro můj blog) netradičních článcích hodlám pokračovat. Dnešní článek bude čistě o mých názorech a zkušenostech v oblasti blogování. Před pár dny mi na Facebooku přišel dotaz od jedné milé slečny, která chtěla vědět, jak mít úspěšný blog. Než se začtete, chci vás varovat, že tento článek není žádný návod na perfektní blog. Sama se neřadím mezi nejlepší blogery a ani o to nestojím. Píšu svůj blog pro radost. Takže pokud jste si mysleli, že v tomto článku narazíte na rady, tipy a triky, tak vás nejspíše zklamu. Nemám právo nějaké rady udělovat, protože sama nejsem na špici a nebudu si tu hrát na někoho lepšího :-). Abych tedy osvětlila, o co v článku půjde, prozradím nejdůležitější informace. Zaměřím se na blogy obecně a prozradím vám, co si o nich myslím, zmíním i pár nejoblíbenějších blogerů, sdělím, co se mi na blogách líbí a co ne, prozradím svůj názor na nakupování, spolupráce a další zajímavá témata. Pokud vás tento kratší výcuc toho, o čem bude řeč, zaujal, budu moc ráda, když se po přečtení článku zapojíte i do debaty a sdělíte mi své názory, které mě mohou inspirovat či posunout dál :-).


1. BLOGOVÁNÍ
Začnu polehoučku a pomaloučku. Svět blogování je velmi rozmanitý a každý si v tomto obrovském světě můžeme vybrat blogery šité přesně na naši míru zájmů a vkusu. Biju se se dvěma myšlenkami. Tou první je fakt, že blogů je v dnešní době už přespříliš. Slovo "blogger" se pomalu vyrovná titulu z vysoké školy (neberte to až tak doslova). Blogger je skoro každý. To mi na jednu stranu přijde přehnané, i přestože se k této komunitě řadím i já, ale právě kvůli tomu přichází má druhá myšlenka. Nemůžeme nikomu zakazovat, aby vytvářel svůj blog. Každý máme právo si blog založit a dál jej rozvíjet. Ale i tak si myslím, že všechny domény, které umožňují založení blogů, by měly provést čistku, při níž by smazaly blogy několik let nenavštěvované a především nefungující. Která z nás dříve neměla blog typický pro puberťačky, jehož obsahem byly malé pixelky, avatary a photoshooty celebrity? Troufám si říct, že velká většina z nás se na cestu blogování vydávala právě skrze tyto puberťácké blogy. Jednou jsme s nimi skončily a pokud jsme je sami nezrušily, jsou dál k nalezení. Musíte uznat, že tyto blogy, které jsme opustily minimálně před sedmi lety, jsou zcela zbytečné a smazání by si víc než zasloužily. Díky takové čistce by se aspoň zviditelnily kvalitnější a smysluplnější blogy. Druhý bod, který bych chtěla rozebrat, je důvod blogování. Už spoustu let stojím za názorem, že blog je tvořen pro zábavu. Bohužel ne každý to tak vnímá. Opět nemůžu nikomu rozmlouvat jiné názory a ani to nehodlám dělat, takže si o tom myslete své. Já zkrátka jen nevidím důvod k vytvoření např. fashion blogu, pokud k takovým věcem autor nemá žádný vztah a chce být jen IN. Myslím si, že takové nucené blogy, mám-li to tak nazvat, si pak čtenáři ani sami nevyhledávají a autoři se jen rozčilují, že žádní čtenáři nepřibývají. Třetím bodem je již zmiňovaná obrovská škála témat. Tu vidím pozitivně. Je dobré, že každý blogger může nabídnout něco jiného a tím si jej najde pro něj vhodná komunita čtenářů. Sečteno, podtrženo - blogování je pro mě zábavou, která je už je nedílnou součástí mého života a bez níž si svůj život nedokážu představit.

2. ČTENÁŘI
Návštěvníci, followeři na sociálních sítích a čtenáři jsou pro bloggery tím nejdůležitějším. Na tom se určitě shodneme. I přestože tvořím svůj blog pro zábavu, každý čtenář je pro mě potěšením. Nejprve jsem psala blog jen pro sebe. Postupem času čtenáři přibývali a já začínala myslet i na ně. Dříve jsem tvořila články jen pro sebe a bylo mi jedno, co jsem zveřejnila. Nyní se snažím vyvážit své i vaše zájmy. Snažím se na vás myslet vždy při psaní článků a sdílení fotografií na sociálních sítí. Stále si pokládám otázku, zdali vás ten a ten příspěvek bude zajímat a nebo jestli je zbytečné jej zveřejňovat. Čtenáři se jen tak nesesypou z nebe, a proto si vážím každého z vás. Velmi mě těší, když mi do komentářů či do zpráv píšete své názory. Tímto vám všem chci poděkovat, že mě sledujete a podporujete. Opravdu si toho moc a moc vážím!

3. POPULARITA
Popularitu si přeje hodně lidí. Já po ní tolik netoužím, ale nemohu říci, že by mi nelichotily pozdravy na ulici se slovy "sleduju tvůj blog, tak jsem tě chtěla pozdravit" :-). Zároveň ani nemohu zapírat, že by mě netěšila spolupráce s Cosmopolitanem, díky kterému jsem měla možnost se dostat i na jeho stránky a představit se tak dalším lidem. Každopádně je tu jeden velký zádrhel v oblasti popularity, který mě doslova štve. S blogem talk to my moustache jsem začala zhruba před čtyřmi lety. V té době jsme na slávu nikdo nehleděl. Nyní je to jinak, protože si nás začínají všímat firmy a umožňují nám zajímavé spolupráce prospěšné jak pro nás, tak i pro naše čtenáře. A zde vzniká ten nepříjemný střet blogů vzniklých před několika lety a blogů vytvořených zhruba před rokem či několika měsíci. Mám pocit, že nově vzniklé blogy se rychle vyšvihly na vrchol a všichni si jich více všímají. My, co jsme blog psaly už před lety, jsme na něm dřely léta a občas mi přijde, že to lidé nedokáží ocenit. Zrovna nedávno jsem navštívila blog, který jsem viděla poprvé zhruba před půl rokem, a najednou i za ten kratičký půl rok měl několik stovek čtenářů a spoustu reklam. Nechci, aby tato výpověď vyzněla jako závist nebo jako nenávist k těmto autorům! To vůbec! Prosím, nechápejte to špatně. Nejspíš je důležitým faktorem i fakt, že dříve se blogy nečetly tolik jako dnes, a tak nebylo tolik čtenářů, kteří by se k blogům mohli hlásit. Jen si prostě myslím, že nově vzniklí čtenáři to mají vzhledem ke čtenářskému povědomí o blogách mnohem lehčí.


4. MÓDA + KOSMETIKA
Módních blogů je dle mého názoru nejvíce. Položme si proto otázku "Která žena nechce vypadat dobře?". Spousta z nás se chce zkrášlovat a dbát o sebe. Mezi tyto ženy patřím pochopitelně i já. Ale zamyslím-li se nad módou víc, musím se přiznat, že nejnovější trendy tolik nesleduji. Módní návrháři a jejich kousky z mol jdou zcela mimo mě. Znám jich velmi málo a jejich výtvory se mi nelíbí. Pokud čtete můj blog už delší dobu, určitě jste zaznamenali, že nemám vždy ty nejtrendovější kousky. V mém šatníku by se našly věci, které se momentálně nejvíce nosí, ale nikdy to není nic extravagantního a výstředního. Nosím, co se mi líbí a neberu ohled na to, jestli je to momentálně v kurzu či ne. Navíc mám velmi ráda minimalismus, a tak na mých outfitech není nic vyloženě extra, mám-li to tak říct na plnou hubu (jak se u nás říká). Určitě z tohoto důvodu nejsem pro spoustu čtenářů tou největší inspirací, ale mně to nevadí. Radši oslovím komunitu lidí, která se chce upravit a dobře vypadat úměrně svému vkusu a ne módním žebříčkům. U kosmetiky platí to stejné jako u nakupování oblečení. Nevrážím do ní tisíce a spokojím se s tím, co nabídne lékárna a drogerie. Občas si udělám radost něčím (opět) z internetu. Nedávno jsem si koupila přírodní kosmetiku. Ale jinak to zas tolik neřeším. A drahé značky jako je Dior, Channel apod. jdou zcela mimo mě. Co se týče líčení, mám nejradši přirozenost, a tak je pro mě zbytečné kupovat si drahou a luxusní dekorativku. Vystačím si jen s make upem, pudrem a řasenkou. Mám na slečnách a ženách nejradši přirozenost.

5. NAKUPOVÁNÍ
Na řadě je velké přiznání. Nesnáším nákupy! Návštěvy obchodních center a obchodů jsou pro mě nudné. Nebaví mě chodit od jednoho obchodu ke druhému. To má dva hlavní důvody - buďto se mi nic nelíbí a nebo se mi nelíbí ceny. Ano, možná to zní zvláštně, že si mezi takovou spoustou oblečení nic nevyberu, ale je to tak. Mnohem radši mám nákupy z pohodlí domova. Proto je Aliexpress mým velkým kamarádem. Tím bych ráda řekla, že mi moc nezáleží na extra kvalitním oblečení. Samozřejmě jsem ráda za koupi něčeho kvalitního, co mi dlouho vydrží. Ale na druhou stranu si spoustu věcí rychle okoukám a pak se snažím je prodat a koupit si nové, a proto se mi zdá zbytečné vrážet hodně peněz do něčeho, co za pár měsíců nebudu nosit.

6. STYL PSANÍ
Každý máme rád něco jiného a já si potrpím na pravopisu. Netvrdím, že se každý musíme držet nejrůznějších příruček a slovníků o jazyku českém, ale není mi po chuti, pokud čtu blog se samými hrubkami. Hrubky vložené do textu schválně mi vůbec nevadí. Takové dělám i já a vždy je napíši kurzívou, aby bylo vše jasné, že je to tímto způsobem psáno záměrně.

7. SPOLUPRÁCE
Dostávám se k nejdiskutovanějšímu tématu. Obecně proti spolupracím vůbec nic nemám. Určitě jste je na mém blogu postřehli a zatím jsem nečetla žádný komentář, který by mé spolupráce hanil. Podle mě jsou spolupráce skvělým oživením, zpestřením blogu a zároveň velkou inspirací pro čtenáře. Hlavní je si uvědomit, zdali je spolupráce prospěšná pro všechny tři strany - pro mě, pro firmu a především pro čtenáře. Nikdy dřív jsem se ke spolupracím na blogu nevyjadřovala, a tak bych to ráda napravila, abyste věděli, jak na ni pohlížím. Můj e-mail slouží pro veškerou komunikaci, a tak mě přes něj různé firmy kontaktují. Nabídky spolupráce se na mém mailu objevují. Chci, abyste věděli, že nepřijímám vše. Je nesmysl přijímat nabídku z oblasti např. auto & moto, když se tomu vůbec nevěnuji. Pokud s někým navážu spolupráci, dělám to z důvodu, že se mi u nich opravdu něco zalíbí a sedí to k mému stylu, tím pádem bych na blogu nepropagovala něco, co na mě vůbec nesedí. Snažím se o to, abych to stále byla já. Dál hledím na to, aby to dalo i něco vám. Spolupráce ve formě soutěží jsou pro vás jednoznačně nejlepší, a tak na ty z 95% kývnu. A především chci, aby daná spolupráce inspirovala mé čtenáře. Nechci propagovat něco, o čem vím, že vás nijak nezaujme a nebo něco, co se mně samotné vůbec nelíbí.


8. DESIGN
Vzhled dělá v dnešní době hodně. Já jsem bohužel trochu povrchní, vím to o sobě a velmi mě to mrzí. Ale z toho důvodu mi na vzhledu mého blogu opravdu moc záleží. Pokud mě sledujete už déle, určitě si pamatujete všechny možné oblečky, které můj blog oblékl. Stále jsem nebyla spokojená. Až teď jsem se s celým designem spokojila. Existují blogy, které čtou tisíce čtenářů, i přestože jejich design není perfektně vyladěný. I takové blogy sleduji a jejich obsahu si vážím, ale i tak se cítím mnohem příjemněji na pěkně upravené stránce. V úvodu článku jsem se zmínila o tom, že se tu neobjeví žádné tipy a rady, ale aspoň v tomhle vám mohu dát menší radu. Jestli jste ještě nikdy neslyšeli o možnosti stažení šablon, určitě si zjistěte více informací. Je spousta stránek, které vám nabídnou šablony zdarma i placené a vy je pak jen nahrajete na blog. Krásný design je během několika minut hotov.

9. SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Bez sociálních sítí si život už nedovedu představit. Komunikace na Facebooku mi v mnohém pomáhá. Názory na sociální sítě se různí. Já dokonce psala maturitní sloh přesně na toto téma a vyjádřila v něm svůj názor. Nevidím na nich nic špatného. Sice se skrze ně dá využít spousty nepříjemných věcí, ale pohlížím-li na to jen ze svého pohledu, nemám s nimi vůbec žádný problém. A pro čtenáře je někdy Facebook nebo Instagram zajímavější nežli samotný blog. Jen Twitteru jsem nepřišla na chuť.

10. OBLÍBENÉ BLOGY
Oblíbenců v blogovém světě mám několik a stále se mění. S tím, jak se mi mění vkus, přestávám nebo naopak začínám sledovat jiné blogery. Obecně mám nejradši módní a kosmetické blogy. Sleduji spíše české a slovenské. Nejznámější světové blogerky nesleduji vůbec. Vím o nich a smekám před nimi, ale pravidelně jejich profily nenavštěvuji. Zmíním tedy momentálně ty nejoblíbenější v českých vodách. Na sázení stromečků s Yves Rocher jsem poznala skvělou Domču, kterou jsem do té doby vůbec neznala. Její styl, který se odráží na Instagramu i na blogu DBLOG, se mi strašně líbí. Druhou mou favoritkou je také Domča, tentokrát z blog Dom by Dom. Tyto dvě skvělé slečny teď sleduji nejvíce. Dál mám ráda Denisku z Fashion by Dee. Pokud hledám novinky ve světě kosmetiky nebo uvažuji nad koupí nějakého produktu, jehož účinky si nejsem zcela jistá, pomáhá mi blog Kačky, Once Upon a Time.

Jak na blogování pohlížíte vy? 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Moc hezký a upřímný článek. Docela poučný

  OdpovědětSmazat
 2. Veľmi pekne si to napísala, malo to hlavu aj pätu. Ak má vypichnúť niečo, čo mne na blogoch najviac prekáža tak to je asi prehnaný dizajn, pesničky a samozrejme gramatika, to sa vždy chytám za hlavu, ono to o niečom proste svedčí, áno preklep sa občas stane, ale ak má niekto nonstop gramatické chyby, tak to podľa mňa znižuje kvalitu blog a tiež používanie vulgarizmov, to podľa mňa na blogoch nemá čo robiť. A spolupráce tiež neprijímam všetky, mám ich minimum a musia sa mi fakt páčiť a tiež musia byť férové a rozhodne nie som typ blogerky, ktorá píše recenzie podľa predstáv firiem, čo sa mi nepáči, to proste napíšem, príliš pozitívne recenzie produktov firmy, s ktorou blogerka spolupracuje sú dosť zavádzajúce. No a čo sa týka čitateľov, máš asi pravdu, ja fungujem dva roky a čitateľov mám minimálne, zato blogerky, ktoré začali čo i len rok po mne blogovať majú ďaleko väčšiu komunitu.
  Janka Bianka

  OdpovědětSmazat
 3. Musím se přiznat, že i po tom co jsi napsala, že to nebudou rady a tipy, tak si něco odnáším a nad něčím přemýšlím! :-) Určitě se ráda podívám an tvě oblíbené blogy. Děkuji moc za tento post, velmi mě zaujal a inspiroval k další činnosti!
  P.S. S těmi nákupy to mám nastejno :-D

  OdpovědětSmazat
 4. Skvělý článek, celkem se s tvými názory ztotožňuji :)
  HAUTE BASICS

  OdpovědětSmazat
 5. Tak tenhle článek se ti povedl!! Souhlasím s tebou:)

  OdpovědětSmazat
 6. veľmi pekný článok, som si dobre počítala :) aj ja súhlasím s veľa vecmi s tebou :)
  a tá čiska blogov by fakt mohla nastať :D a najviac ma iritujú pubertálne blogy s pesničkami ! :D zabíjala by som za to ! ešte na tumblri to strpím ale na beauty blog to nepatrí.a hlavne ako sa tam vyjadrujú , vulgárne a nespisovne a y i na širinu marinu dávajú. ako ja mám celý slovosled tiež veľa krát zlý (učím sa milion jazykov a neviem ako to ma už spravne byť :D ) ale snažím sa skontrolovať si po sebe a ked neviem , tak vygoogliť


  Sweet Lollipop Queen

  OdpovědětSmazat
 7. Super článek, přečetla jsem ho jedním dechem a rozhodně s tebou ve většině věcí souhlasím. A moc mě potěšilo, že patřím k tvým oblíbeným blogerkám, jsi skvělá, děkuju <3

  OdpovědětSmazat
 8. Krásně a hlavně doopravdy pravdivě sepsáno a udělala si mi radost mým blogem! Děkuju zlatí :-*

  OdpovědětSmazat
 9. Já jsem si blog založila už hodně hodně dávno, ale až teď jsem se dostala do stavu kdy na něm chci opravdu pracovat a začalo mě to bavit a také m v tom podporuje moje okolí :) za to jsem hrozně ráda ale zatím si ho píšu - jak říkáš sama pro sebe a jsem ráda ža každého, kdo mě navštíví. Jak jsi psala o rychle rostoucích blozích, také si jich všímám a koukám na holky, které na tom pracují dlouho. Je tady jeden rozdíl - bohužel jsou to zase peníze. Pokud má slečna dobré zázemí a může si pořád něco kupovat a má tedy i co nabídnout, tak je samozřejmé, že se prosadí rychle, kdežto když někdo bude dávat méně věcí tak prostě tak rychle nenaroste. S tím asi nejde nic dělat - jen to přát všem, těm i těm. Já jsem ráda za takové blogu, ráda je i sleduji protože mě inspirují, nechci aby to znělo jako závist, ale prostě to říkám tak, jak to je :) pokud má někdo čas a peníze a nemusí chodit do práce, je jasné že má na blog mnohem více času než někdo kdo je celý den v práci a blog dělá třeba o víkendech :)
  Tvůj blog mám moc ráda, začala jsem tě sledovat tak dva roky zpátky a považovala tě za naivku (pardooon snad se nenaštveš) ale čím déle tě sleduji tím víc se mi líbí tvůj blog i ty, dospěla jsi a jsi taková pokorná, chytrá, a z blogu mám dojem že skromná slečna. A souhlasím s tebou v oblasti pravopisu (doufám že tu nemám nějaké hrubky nebo překlepy :D) pro mě je tohle strašně důležitá část a koukám kolikrát i na blbosti, samozřejmě že zase beru že každý se může splést :) Strašně moc se mi líbí co studuješ a mám ráda tvoje články o knížkách! Také jsem to dělala ale pak jsem nevím proč přestala - možná se k tomu zase vrátím :) bohužel teď čtu takové ty mainstream knížky a přijde mi že k těm není moc co říct :)
  Už končím, koukám že je to dobrý sloh :D Niky pokrauj v blogu tak jak ho děláš, fakt se mi to líbí! Držím pěsti papa Kačka :)

  OdpovědětSmazat
 10. Súhlasím s tebou vo všetkom :) Ten, koho blog nebaví a nedáva doňho aj kus seba to časom omrzí a zapadne do prachu medzi tie ostatné nevyužívané stránky.. Je škoda, že väčšina novo založených blogov sa fixuje len na beauty alebo fashion kategóriu pričom dievčatá od seba okukávajú každý jeden článok :( a všetky spolupracujú s rovnakými značkami :)
  Preto ma potom vždy poteší keď natrafím na blog, ktorý ponúka aj niečo viac :)

  LadyinBlack

  OdpovědětSmazat
 11. Moc pěkný článek, úplně jsem se začetla a je hrozně super, že to bereš takhle ten blog, že si to tolik užíváš :) tak by to totiž mělo být pro každého :) a souhlasím s tebou, ale třeba u toho, že mladší blogy to mají lehčí... asi ano, ale spíš si myslím, že si zrovna narazila na blog, kterému to šlo rychle... já si spíš myslím, že čím víc je těch blogů tím těžší to je. Protože je těžší na ten blog narazit, hodně blogů je podobných atd. :)
  Young, wild and free

  OdpovědětSmazat
 12. Sú to super tipy a podľa mňa si skvelá blogerka:)
  http://vsetko-co-mam-rada-by-vaja.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
 13. Zajímavý článek, ráda jsem se dozvěděla něco víc o smyslu tvého blogování a pohlížení na věc. V něčem se s tebou shodnu, v něčem nesouhlasím. Blog pro radost je ale mantra, které by se měli držet všichni :)

  OdpovědětSmazat
 14. Tvůj blog sleduji opravdu dlouho a v poslední době jsem si ho více oblíbila.. jeden čas jsem na tvůj blog přestala chodit.. pamatuji si, že jsi měla kolem 500 pravidelných čtenářů a zjistila, že můžeš spolupracovat s firmami (myslím, že jedna blogerka ti i radila v komentech na jejim blogu jak na to) a to jsi měla furt nějaké články, u kterých bylo znatelné, že byly sponzorovány.. měla jsi jich tu opravdu velké množství během krátké doby, jsem ráda, že to už pominulo, protože tím se mi tůvj blog hodně zprotivil... každopádně jsem ráda, že už jsi se v blogování posunula někam trošku dál...a čtu tě zas ráda ;)

  OdpovědětSmazat
 15. Nikčo, děkuju moc!

  domča - dblog.cz :))

  OdpovědětSmazat
 16. Tenhle článek se ti opravdu povedl <3 Zhltla jsem ho jedním dechem ,-)
  Meet My Lovely World

  OdpovědětSmazat