14.12.15

S FILTRY K LEPŠÍ FOTOGRAFII

Nevím, jak moc fotíte a jak moc vám záleží na kvalitě fotografií. Možná tímto článkem někomu pomohu a možná budu pro někoho pozadu. O fotografických filtrech na objektivy jste už určitě slyšeli. Filtry jsou rozděleny do různých kategorií a každý slouží pro jiný účel. Některé si pohrávají se světlem, některé s odlesky, některé s barvami apod. Já vždy chtěla základní filtry, což jsou UV a polarizační filtry. Konečně jsem se k nim dostala a teď bych vám je ráda v krátkosti představila.


Zakoupila jsem celou sadu, která nabízí tři filtry v jednom koženém balení. Sada se skládá z již zmíněných UV filtru, polarizačního filtru a fluorescenčního filtru. Tyto filtry jednoduše nasadíte na objetiv a můžete fotit. Žádná větší věda v tom není :-).


Pokud byste o filtry měli zájem, přidávám odkaz na celou sadu - zde. A nyní se na filtry podíváme skrze fotky. Vyfotila jsem jedno místo pomocí všech tří filtrů, abyste viděli, jak to vypadá. Vzhledem k tomu, že každý slouží pro jiný účel, je právě toto místo vhodné pouze pro jeden filtr, ale myslím si, že to nevadí. Pro největší nadšence a zájemce je tu internet a můžete si další fotografie dohledat :-).


UV FILTR
UV filtr je opravdu ten nejzákladnější filtr, který by neměl nikomu chybět, a tak pokud byste nad filtry uvažovali, na tento se zaměřte nejvíc. Jeho funkcí je nejen ochrana samotného objektivu, ale i zamezení průniku nežadoucí složky světla. Tento filtr momentálně používám vcelku často a především venku při focení outfitů. Fotky jsou díky němu ostřejší a nepřesvícené.


FLUORESCENČNÍ FILTR
Filtr tohoto typu se používá na korekci nezalenalého tónu, který se objevuje při zářivkovém osvětlení. Jak vidíte, já ho v takovém prostředí nepoužila. Ale chtěla jsem jen, abyste viděli, jak filtr vypadá a co s fotografií vykouzlí. Sklíčko filtru je opravdu přímo takto fialové a myslím si, že by se s ním daly vytvořit zajímavé fotky i mimo zářivkové osvětlení.


POLARIZAČNÍ FILTR
Tento filtr, který je v sadě, udělá mnohé. Hlavní charakteristikou je zvýšení sytosti barev, což se určitě hodí. Dál dokáže ze snímku odbourat odlesky, vysytit monotónní oblohu a celkově fotografii vylepšit. Oproti fotografii s UV filtrem můžete vidět značnou změnu právě v sytosti barvy.


Používáte filtry? Pokud ano, tak jaké?

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Skvělé tipy! Až si jednou pořídím pořádnou foto výbavu, filtry určitě nebudou chybět :)

  OdpovědětSmazat
 2. O filtrech jsem se dozvěděla před nějakou dobou a říkala jsem si, že by to byla určitě dobrá investice do budoucna :)

  OdpovědětSmazat
 3. filtry jsem dosud vůbec neznala. Určitě je zvážím, protože krásné a kvalitní fotky bych měla moc ráda

  OdpovědětSmazat
 4. Wow, vypadá to skvěle! :) Teď už jen ten foťáček.. :)

  OdpovědětSmazat
 5. Filtry nepoužívám, zatím, teď šetřím na objektiv a pak přijdou na řadu filtry =). Už mám vyhlídnutou sadu UV filtrů, tak uvidíme =)

  Michael
  Vyhraj Nikon D5500

  OdpovědětSmazat
 6. ja som mala hneď s foťákom UV filter a od kedy ho mám nedala som ho dolu vedela som že chráni určite objedktív pred slnkom a aj iné veci ale to som už nejako neskúmala, ale asi by som mala:)

  OdpovědětSmazat
 7. za mě je to celkem zbytečnost:-) ale pouzderko mají hezký hehe

  OdpovědětSmazat
 8. Filtry nepoužívám, protože mi zatím přijde, že jsou pro mne zbytečné... btw víš o tom, že stránka postovnezdarma.cz je to samé jako ali a ebay? Většinu věcí nemají ani vlastně nafoceno a jen vše zkopírují + hodí velkou přirážku...

  OdpovědětSmazat
 9. Veľmi pekné púzdro, filry možno v budúcnosti vyskúšam

  OdpovědětSmazat