06.07.16

CO NESNÁŠÍM NA BLOGERSKÉM SVĚTĚ

Před několika dny jsem narazila u jedné ze svých oblíbených blogerek na velice smutný (a do jisté míry ubohý) příspěvek, v němž ukázala svým čtenářům, jak některé blogerky nepřijímají konstruktivní kritiku. Přesně tato situace mi vnukla nápad na malý článek o tom, co mě na blogování mrzí. Vypíšu to pouze v bodech, abyste nemuseli číst extrémně dlouhý román, který by neměl konce a stal se trilogií :-).

1. KRITIKA
Začnu tedy tím, co jsem nakousla. Nechci jmenovat nikoho konkrétního, ale myslím, že si těch blogerek, které nedokáží přijmout kritiku, všimlo víc lidí. Jakmile někdo zkritizuje cokoli na profilu nějaké blogerky a ona se začne bránit nesmyslnými slovy a zároveň se povyšovat nad kritika, nezdá se mi to ani chytré ani lidské. Jsme jen lidi, máme právo chybovat, a tak je jisté, že se sem tam nějaká chybička vloudí a my se díky její opravě naučíme něco nového. Zároveň slovo ,,bloger" neznamená, že je dotyčný něco víc než jeho čtenář. Ba naopak, dle mého názoru je nejlepší, když se každý může s blogery ztotožnit (o tom více v bodě ...). Napadá mě ještě jeden případ, kdy si blogerka zablokovala slečnu, která ji k fotce na Instagramu nenapsala větu ,,Mocinky ti to sluší.", ale použila normální kritiku, při níž volila dle mého názoru slušnou formu, kterou pouze vyjádřila svůj názor. Namísto toho, aby blogerka odepsala něco ve smyslu, že její názor akceptuje, to dopadlo tak, jak to dopadlo... Je mi z takového přístupu špatně. Pokud se na to podívám z druhé strany, vzpomenu si na jinou blogerku, které je mi občas velmi líto, protože ji anonymové zasypávají nevhodnými komentáři. Zastávám názor, že každý můžeme vyjádřit cokoli chceme, ale existuje nějaká slušnost a vhodné vyjadřování, kterým můžeme jinému člověku svůj názor sdělit a neurazit. Není třeba někoho bezdůvodně urážet a schazovat. A především není nic špatného na tom svůj názor projevit pod svým JMÉNEM!

2. LUXUS
Nebaví mě číst blogy, jejichž majitelky nenosí nic jiného než luxusní značky. Nikomu, kdo si to finančně může dovolit, nic nezazlívám. Je to jejich věc. Ale já to nikdy sledovat nebudu, protože si takové věci nemohu dovolit (a myslím, že většina lidí nemůže...). Nesleduju je proto, že u nich nedokážu čerpat inspiraci. Nemůžu se inspirovat něčím, na co nemám. Mnohem radši mám blogerky, které si poradí s málem. Nákupy v sekáčích, ve výprodejích? Proč ne?! Pro mě je to mnohem zajímavější. Opět se musím vrátit k tomu, co jsem zmínila u prvního bodu - chci sledovat někoho, s kým se ztotožním.

3. HLOUPOST
V poslední době hodně sleduju, jak jsou některé blogerky vyloženě hloupé. Ať už jde o vyjadřování nebo přístup a postavení k určitým situacím. Když nějaká blogerka napíše jeden den NĚCO, čtenáři jí to zkritizují a ona další den napíše něco JINÉHO, aby se opravdu dost hloupě obhájila, to se mi zdá přes čáru. Bohužel přicházím na to, že těch hloupých je hodně a že nás pak okolí hází do jednoho pytle. Už několikrát jsem se setkala s tím, že se mi někdo osobně ,,vysmál" a udělal ze mě ,,blbou blogerku". Hrozně mě to zamrzelo a zároveň motivovalo k tomu, abych svým čtenářům dokázala, že nejsem žádná hlupačka. Nebudu si tu hrát na Einsteina, to ani náhodou, ale zkrátka nemám v hlavě jen to, jak si večer nanesu krém, jak si ráno umyju vlasy tím nejkvalitnějším šamponem, a nebo co si obleču. Jsou mnohem důležitější věci. Proto bych ráda zavedla úvahovou rubriku, o níž jsem se nedávno zmínila - Úvahy nad vínkem. Chtěla bych vám ukázat, nad jakými věcmi se zamýšlím, co mě třeba trápí, naopak co mě dokáže potěšit apod.

4. SLUNÍČKOVÉ DNY A DOKONALOST
Fakt věříme tomu, že se všechny ty blogerky pořád jen usmívají, svítí na ně sluníčko a mraky nad nimi ustupují, mají ty nejskvělejší nálady, a jsou furt perfektní? Jistě, že ne... Věčně mi ty ,,sluníčkové statusy a fotky" lezou krkem. Ano, sama kolikrát nemám potřebu podělit se o něco špatného či smutného. Na veselé věci všichni koukají jinak. Ale mnohdy to vypadá, jako by nevěděly, co jsou slzy, problémy, den blbec. Dokola psaní o tom, jak se mám skvěle, jak se mi vše daří, jak nemám jedinou chybičku, je prostě šílenýýýýýýýýýýýý!

5. PŘIJÍMÁNÍ VEŠKERÉ SPOLUPRÁCE
Se spolupracemi se roztrhl pytel. Toho jste si jistě vědomi. Nejprve chci uvést na pravou míru svůj postoj ke spolupracím. Ano, přijímám je. A ano, dělám si vše po svém. Hned jakmile mi někdo spolupráci nabídne, bojuju za to, abych ji mohla vést svou cestou. To znamená, že danou věc propaguju tím způsobem, že o ní kolikrát ani nepíšu, jen označím výrobce/majitele/eshop nebo přidám odkaz. Víc nechávám na vás, čtenářích. Pokud se vám daný produkt líbí, sami se po něm budete skrze označení/odkaz pídit. Jakmile s touto metodou druhá strana nesouhlasí, spolupráci odmítám. Nebudu vám cpát něco, co pro mě a ani pro vás nemá smysl. Navíc nikomu nebudu nakazovat, aby si kupoval tohle a tohle jen proto, že jsem to já dostala zadarmo... Právě z těchto důvodů nevidím smysl v přijímání veškerých nabídek spolupráce. Nevím, proč bych měla přijímat spolupráci s firmou, která prodává cigarety, když já k nim mám naprostý odpor. Mnohdy mi články s takovými nesmysly nedávají smysl.

6. TRENDY PROTI SRSTI
Koupím si tohle a tamto jen kvůli tomu, že je to módní. Půjdu do týhle a tamty kavárny, protože tam teď chodí všichni a fotí ji. Začnu cvičit, protože je teď v módě mít dokonalou postavu. Budu jíst raw jídlo, protože je to teď děsně frajerské. Není to tak, že bych si něco koupila, protože se mi to LÍBÍ. Nejdu do té kavárny proto, abych si vychutnala jejich vynikající domácí limonádu. A necvičím proto, že mě to baví, nebo že to potřebuju. Po raw jídle se mi sice zvedá žaludek, ale to nevadí, protože je to momentálně trendy...  Proces pochopení tohoto přístupu je pro mě během na dlouhou trať (možná na nekonečnou trať). Nechat se strhávat nejrůznějšími trendy se mi zdá padlé na hlavu.

7. KARIÉRA
K tomu, že někteří píšou blog jen kvůli zviditelnění a vydělávání peněz, snad nemusím nic dodávat, ne? ;)

8. NADŘAZENOST A TITUL BLOGER
Někdy se setkávám s tím, že se slovo ,,bloger" považuje za něco podobného titulu. ,,Jsem bloger" ani nemůžu slyšet. Někteří se bohužel povyšují nad ostatní jen právě kvůli tomu, že píšou blog. Nevidím rozdíl mezi lidmi, kteří blog píšou a těmi, kteří s blogováním nemají nic společného. Nedávno jsem narazila na jednu slečnu, která se před kritikou (podotýkám slušnou a konstruktivní) hájila svým počtem followerů. Co to jako je?

Závěrem bych dodala, že nechci nikoho urazit! Blogování je jedna velká sféra, v níž je spousta činitelů, kteří se k této ,,kariéře" staví jinak. Každý jsme jiný, každý jsme jinak vychovaný a každý máme rád něco jiného. Toto jsou zkrátka moje názory, za které se nestydím :). A moje blogování se ubírá a stále bude ubírat opačným směrem.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

 1. Moc se mi tvoje názory líbí. Nedávno mi jedna slečna napsala kritiku ohledně blbě přeloženého textu do angličtiny. Svoji chybu jsem uznala a následně to opravila. Co se týče spoluprací, nějaké jsem přijala a snad to nebude znít blbě když řeknu, že s jedním eshopem jsem se spojila tak, že jsem jim napsala já první. Šlo ale spíše o to, abych ostatním ukázala, že přírodní věci(jak které) jsou mnohdy lepší, levnější(jak kdy) a také kvalitnější. Ohledně blogu jsem udělala mnoho chyb, ale rozhodně se neoznačuji za "úžasnou blogerku" plnou nápadů a stále dobré nálady :) Každý chybujeme a myslím, že to ke všemu patří. :)

  P.S. Vnukla jsi mi nápad na nový článek, ale určitě tě nebudu kopírovat. Tvé články jsou mi mnohy velkou inspirací.
  La vie est belle

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Ti za pochvalu :). Moc mě potěšila věta "Tvé články jsou mi mnohdy velkou inspirací". Opravdu to dokáže zahřát u srdíčka. Ohledně té spolupráce, kterou jsi nastartovala Ty - nevidím v tom nic špatného. Pokud se člověk někde vyloženě nevnucuje, jen na sebe upozorní, tak budiž. Navíc některé firmy hledají blogerky tím způsobem, že vystaví nějaký ,,inzerát", ale sami nevyhledávají, jen čekají na nabídky. Takže proč ne :).

   Smazat
 2. Já se při čtení tohoto příspěvku culila jak idiot. Jemný vtip a přitom dobře mířená a konstruktivní kritika, zbožňuji, když někdo umí s češtinou pracovat jako ty :).

  Hloupost považuji za celospolečenský problém, kdyby se dotýkala jen světa blogu, tak by to bylo ještě fajn. Mě spíše fascinuje, jaké lidi potkávám v běžném životě. Je to někdy až k pláči, ale raději se tomu zasměji.

  Každopádně přeji hodně štěstí s blogem a hlavně si to stále dělej po svém :).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ani si neumíš představit, jak mě první odstavec USADIL, jak se říká, na prdel :). Hrozně mě to potěšilo. Bála jsem se, aby se neobjevil někdo, kdo tenhle lehký vtip s nadsázkou nepochopí... Jsem ráda, že Ti to vyznělo přesně tak, jak mělo! Moc Ti děkuju za takovou pochvalu :).
   S hloupostí musím naprosto souhlasit! Ano, je to problém celé společnosti. Já si jen vybrala ten blogerský sektor. Psát o hlouposti obecně by byl vcelku očistec a vydalo by to minimálně na trilogii :).
   Ještě jednou moc děkuju!

   Smazat
 3. Já bloguji zkrátka proto že mě to baví a nejde mi o to abych měla největší počet followerů. Raději jsem za pár stálých čtenářek(blogerek) které i já sleduji dlouho. Spolupráce? Tu jsem přijala pouze jednu a to byla věc která mě samotnou zajímala, hlavně se nechci nikomu podmiňovat a nechci aby mi někdo diktoval do kdy musí článek být apod.
  Titul "bloger" a ten pocit nadřazenosti vidím u spousty blogů a přijde mi to trapné. Blogovat může dnes kdokoliv, je úplně jedno co je to za člověka, navíc právě na blogách si lidé dokáží pěkně vymýšlet a často ten jejich život jaký na blogu prezentují není tak růžový jak se zdá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fandím Ti! Koníček, zábava - tak přesně by to mělo být. A ne money, money, money, sláva a egoismus. Ohledně té spolupráce Ti tleskám, protože na jednu stranu není pro každého jednoduché odmítat.
   A ten titul... no, co k tomu dodat. Musím s Tebou souhlasit ;). A přesně tak, to jakési přetvařování mě odpuzuje.

   Smazat
 4. Skvely clanek :-) Ja to s tim blogerskym "titulem" mela presne naopak. V mem okoli nemam nikoho, kdo by blog mel nebo blogy cetl, nektere spoluzacky si dokonce delaly srandu z nekterych youtuberek a vsech tech haulu apod., ze dlouho ani nikdo nevedel, ze blog mam, protoze jsem si pak pripadala, ze jsem hrozne povrchni, kdyz pisu o kosmetice apod. Nakonec to braly uplne v pohode :-D I kdyz nejaka kamaradka-blogerka by se hodila :-) Jinak s tou kritikou v posledni dobe vubec nechapu ty blogerky/youtuberky, ktere siri to, ze negativita siri negativitu a mazou vsechny negativni komentare, at uz je to konstruktivni kritika nebo ne :-)
  Lovely imperfections

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mnohokrát děkuji :). Musím se přiznat, že jsem ze začátku taky nerada prozrazovala, že píšu blog. Ale je pravda, že například ještě před pěti lety to u nás nebylo rozšířené tak, jako je dnes. V dnešní době pro to mají lidé mnohem větší pochopení. Teď už se za to "nestydím". A Ty bys určitě taky neměla! :)
   Mazání komentářů se mi zdá jako kravina... Kritika bude pořád. A to je jedině dobře! Navíc nikdo není perfektní, takže je nesmysl, aby se někdo (ať už je to bloger, zpěvák, herec, prodavač, skladník...) v životě nesetkal s kritikou mířenou na jeho osobu.

   Smazat
 5. Děkuji za komentář na blogu!! Díky tomu jsem se dostala k tomuto článku, který sice jako úplný nováček neumim posoudit z bloggerského pohledu, ale z čtenářského ano! Ve spoustě věcí s tebou souhlasím, hlavně v tom jak se některé bloggerky chovají tak trochu jako "tupé ovce". A co je horší, někteří čtenáři se pak chovají ještě hůře, napodobují je, řídí se nesmyslnými radami atd...člověk musí mít zdravý rozum a pokusit se ho vtomto růžovém světě neztratit! :)
  www.lifestylebirdie.com

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáš vůbec za co :). Myslím si, že člověk se ani nemusí v blogerské sféře pohybovat, a i přesto usoudí, že body, co jsem vypsala, jsou naprostou pitomostí jak pro čtenáře, tak i blogera. I s Tebou musím ve všem souhlasit. Tupé ovce, co se nechají zviklat každou kravinou... je to smutný. Jako by někteří neměli svou vlastní hlavu.

   Smazat
 6. Moc děkuji za komentář na blogu :) Tenhle článek je opravdu skvělý :) Když čtu články jako je tento, tak mám někdy strach, abych nepůsobila na ostatní stejným dojmem :)
  Myslím si, že kritika je důležitá pro všechny z nás, kteří se rozhodli blog založit. Díky kritice můžeme růst, zlepšovat se, vyvarovat se chyb.. Nevidím na ní nic špatného, pokud je to tedy kritika slušná a konstruktivní :)
  Co se luxusu týče, taky si nemůžu drahé věci dovolit. A ráda nakupuji v second handech a ve výprodejích, hrozně mě to baví :) Nedávno jsem se zrovna nepohodla se spolužačkou, když jsem přišla v kraťasech ze second handu. Nemohla pochopit, jak jsem si mohla vzít na sebe něco takového. A ano, vlastním iPhone, a ráda si dopřeji kvalitní věci, ale ne za každou cenu. A nikdy za peníze rodičů, musela bych si potom utrhnout ruce.
  Sluníčkové dny jsou fajn, ale proč se nepodělit i o smutné, ošklivé věci.. O realitu? Ostatní by měli vidět, že jsme taky jen lidi :)
  Nabídku na spolupráci jsem měla jednou, bohužel s firmou, která mi přesně chtěla diktovat co a kdy napíšu. Žádná spolupráce se tedy nekonala :)
  Musím říct, že raw jídlo mě odpuzuje už pohledem, natož chutí :D
  Svůj blog od začátku píšu anonymně, a pořád váhám, jestli se mám odhalit, nebo ne. Lidi jsou zlí, a upřímně se toho bojím :)
  Pauline's Tiny World

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pěkně děkuji za tak krásná slova :). Přesně tak, kritika nám umožňuje mnohé. A především posunout se dál na základě poučení z vlastních chyb. Se vším dalším taky naprosto souhlasím :). Dost jsi mě pobavila s raw jídlem :)). Vidím to úplně stejně! Už jen pohled odpuzuje :)). A anonymita někdy dokáže pěkně překvapit. Díky anonymitě je spousta věcí zajímavějších. Myslím, že se s ní dá naložit různě. Na druhou stranu zastávám názor, že se nemusíš bát ,,vykouknout" :). Na blogování přeci není nic špatného či ostudného :). Budu Ti držet palce!

   Smazat
  2. Já tobě děkuji za krásnou odpověď :) Vždycky mám velikou radost, když najdu někoho, s kým mohu sdílet své názory :) Přesně tak, anonymita mi přijde zajímavá, a baví mě, když lidé přemýšlejí, kdo vlastně může být autorem. Dost často přitom sedí kousek od nich :) Má to své kouzlo. Na druhou stranu vzhledem k tomu, jaký typ blogu mám, to není úplně výhodné :)) Ještě popřemýšlím, ale asi to takhle nechám ještě nějakou chvilku :) Mockrát děkuji ♥
   Pauline's Tiny World

   Smazat
 7. Výborný článek se skvělými názory👍👍👍
  Zaujala mě 7-ka. Ještě jsem s blogováním nevydělala ani cent😊😊😊
  Přírodní giveaway

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, děkuju, děkuju ^^! V dnešní době jsou peníze potřeba... je těžký tomu odolávat, to je pravda. Proto Ti tleskám, pokud ses na spolupráce úplně vykašlala :).

   Smazat
 8. To je moc hezký článek, já jsem si teď od blogů dala 14 dní pauzu a jak mi bylo krásně :) mrzí mě, že už blogy nejsou o lidech ale spíše o produktech, značkách atd., a také, co jsi uvedla. Dokonce jsem si změnila nedávno téma diplomové práce, aby byla zaměřená na bloggery a nějak ztrácím chuť o tom psát, ale asi vyberu jen takové, které se mi líbí a budu psát o takových :) jsem z toho taková smutná, ale sem se hrozně ráda vracím, to se neboj! :)

  Papa Kačka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju za pochvalu článku :). Velice mě těší, že i přesto, co Tě ,,trápí", z čeho jsi smutná, se ke mně ráda vracíš :). Snad Tě nezklamu!

   Smazat
 9. Mluvis mi z duse. To, jak se nekteri blogeri povysuji nad jinymy, z toho je mi smutno. O tom a plno dalsich vecech by blogova scena byt nemela.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Povyšování je hold všude... Ale nechápu, proč by mělo být zrovna v téhle branži... Vždyť nám vlastně O NIC NEJDE :))...

   Smazat
 10. Musím uznať, že je to naozaj skvelý článok! S mnohými vecami súhlasím a niektoré som si vlastne až teraz uvedomila..
  To, že niektoré blogerky nosia len značkové oblečenie mi zase až tak neprekáža. Ale zase súhlasím s tým, že ma viacej inšpiruje niekto, kto si oblečenie kúpi v bežnom obchode či second hande a ja si niečo podobné môžem kúpiť tiež. :)

  CAROLINE

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem velmi ráda, že i Tebe článek zaujal :). Takže chceš říct, že jsem Ti v něčem tzv.otevřela oči? To mě těší :). Samozřejmě nemám nic proti tomu, že si někdo koupí dražší věci. To je prostě jejich věc, nic mi do toho není. Pokud bych na to měla, taky bych si dopřávala. Ale hold mě to nedokáže tolik inspirovat, jako nějaká frajerka, která si vystačí s málem :)).

   Smazat
 11. Vím, jaké to bylo blogovat před 10 lety a vím, jaké je to nyní. Je v tom velký rozdíl a mohla bych se tu opravdu rozepsat, ale myslím, že kdo to zná, tak to nepotřebuje číst znovu a ten kdo to nezná, stejně tomu moc nedokáže porozumět, takže by to asi bylo zbytečné.

  Můj blog se začal měnit tak, jak jsem nechtěla, hodně spoluprácí, byť jsem si je dělala po svém, ale už jsem toho všeho měla plné zuby, a tak jsem si založila nový blog, kde začínám znovu a pořádně tak, abych na svůj blog mohla být pyšná na 100%, potřebovala jsem svůj malý blogový restart, s kterým se mi hodně ulevilo :)

  Začala jsem i více všímat, jak se blogerky chovají ke svým čtenářům a musím se přiznat, že hodně u mě některé klesly..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Líbí se mi Tvůj nápad restartu :). A ještě víc se mi líbí Tvoje přezdívka, fakt super! Já už taky nějakou dobu bloguju a vidím velké rozdíly. U mě klesla spoooousta blogerek. V nedávné době jsem přestala sledovat tolik holek... Teď vyhledávám nové, kupříkladu méně známé, které píšou a fotí pro zábavu.
   S tím restartem Ti budu držet palce, ať se daří! :))

   Smazat
 12. S tvými názory naprosto souhlasím a poslední dobou přestávám sledovat spoustu blogerek, které se třeba právě nadřazují nad ostatní, a nechávám si v odběrech jen ty, které už sleduji pěkně dlouho a za tu dobu vím, jaké jsou. Vím, že jsou to správné holky a že bych si s nimi dost pravděpodobně rozuměla i kdybychom se potkaly. To platí i pro tebe, bylo by super se znovu vidět :)

  OdpovědětSmazat
 13. Veľmi sa teším na tú novú rubriku Úvahy nad vínkem. Tiež som si v blogosfére všimla rovnaké trendy ako ty a písala som o tom celkom nedávno... čím viac nad tým uvažujem tým viac premýšľam nad tým, či chcem patriť do jedného vreca s takými blogermi, ktorí absolútne nie sú originálni a svoju osobnosť skrývajú za otrepané spolupráce a elitárske články... :) nuž čo musíme sa my asi viac snažiť :D
  LadyinBlack

  OdpovědětSmazat
 14. Máš opravdu nádherný blog a jen mě mrzí že jsem ho objevila až teď, šle lepší nekdy než nikdy. Články jsou super, inspirativní a tenhle? Naprosto přesný. Nejvíc mě štve jak všechny ty blogerky maji kosmetiku od macu a dalsich drahých znacek, nakupuji v zaře atd a kolikrát se mi ty věci líbí ale prostě na to nemám si je koupit a kolikrát mi prijde těch peněz lito když to seženu jinde levněji. Já osobně se snažím vždy nakupovat ve slevach a výhodně a to je něco pro mě. Mám z toho pak hroznou radost že jsem to sehnala za tak dobrou cenu. Tvůj blog budu urcite sledovat dál ;))
  lifestylebymaky.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 15. Na Úvahy nad vínkem se těším, nevědomky jsem se u sebe naladila na tvoje téma a na blog dala fotky vína. :'D

  OdpovědětSmazat